Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Bojan 9223073



*

nr 922 3073


Bojan

Kina, blå/vit, höjd: 12, saknar lock


Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 november 2014
kl 18:04:17


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/11 17:58:33 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien blå bojan ingefärskrus keramik kina kinesisk kinesiskt kruka krus vit
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:47
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:24
  • 6384 Skål
    Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:36
  • 6407 Spiselhundar
    ett par, ”Staffordshire”, porslin. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr